SOBP Committees

A. E. Bennett Award  – Review and approve applications for the annual A.E. Bennett award.
Chair: Aristotle Voineskos
Co-Chair: Cynthia Bethea
E. Sherwood Brown
Robert McClure
Alessandra Passarotti
Crystal Schiller
Anantha Shekhar
Gustavo Turecki
Jong Yoon

Education – Develop & implement educational programs, focus on younger members and attendees, help facilitate mentorship activities. Education Subcommittees include the Training Director’s Subcommittee and the Distinguished Educator Subcommittee.
Chair: Mayada Akil
Co-Chair: Noah Philip
Scott Aaronson
Amit Anand
Jennifer Blackford
Jacqueline Clauss
Elisabetta C. del Re
Irina Esterlis
Sophie George
Tamar Gur
Ronald Hammer
Manish Jha
Michael Ostacher
Konasale Prasad
Katherine Reding
Kathryn Ridout
David Ross
Emily Stern
Michael Thase
Michael Travis
Shau-Ming Wei
Aliza Wingo

Inclusivity – The Inclusivity Committee
Chair: Katherine Aitchison
Kale Edmiston
Yasmin Hurd
Thomas Hyde
Frank Macmaster
Jonathan Morrow
Monsheel Sodhi
Steve Strakowski

Membership – The Membership Committee is responsible for review and approval of all new membership applications and to make recommendations to Council regarding activities to recruit and retain members.
Chair: Jorge Almeida

Nominating – Tasked with nominating candidates for the elected offices of President and Councilor-at-Large.
Chair: Steve Strakowski
Ex-Officio: Scott Raush
John Csernansky
Kristina Deligiannidis
Judith Ford
Amanda Law
Konasale Prasad

Program– The Program Committee is responsible for the review and approval of all new abstract submissions and to make selections on the program content and presentations at the Annual Meeting.
Chair: Judith Ford
President: Karen Berman
Victoria Arango
Katherine Burdick
Joan Camprodon
Cheryl Corcoran
Phillip Corlett
Kathryn Cullen
Zafiris Daskalakis
Serena Dudek
Daniel Eisenberg
Damien Fair
Adriana Feder
Erika Forbes
Jay Fournier
Andrew Fox
Flavio Frohlich
Tsafrir Greenberg
Michael Gregory
Tamar Gur
Suzanne Haber
Mary Heitzeg
Ryan Herringa
Thomas Hyde
Iliyan Ivanov
Frederick Jacobsen
Sarah Keedy
Frank Kozel
Scott Langenecker
Amanda Law
Alex Leow
Rodrigo Machado-Vieira
Frank MacMaster
Dara Manoach
Wendy Marsh
Aleksander Mathe
Robert McCullumsmith
Lori McMahon
Samantha Meltzer-Brody
Michael Milham
Sarah Morimoto
Yuliya Nikolova
Robin Nusslock
Olaolua Okusaga
Martin Paulus
K. Luan Phan
Mikhail Pletnikov
Bart Rutten
Richard Shelton
Martha Shenton
Sarah Short
Manpreet Singh
Kevin Spencer
Chandra Sripada
Edith Sullivan
Philip Szeszko
Rudolf Uher
Aristotle Voineskos
Susan Whitfield-Gabrieli
Mary Phillips
Scott Rausch
Trey Sunderland
Carol Tamminga

Travel Award – The training of a new generation of psychiatric academicians is a major objective of the Society of Biological Psychiatry.  Participation in professional meetings, in which new information is exchanged and contacts are made, can have a critical impact on the career of a developing clinician-scientist.  In recognition of the importance of academic exchange, the Society of Biological offers annual Travel Fellowships. Travel Award Subcommittees include the Domestic Award Subcommittee for domestic application, the International Award Subcommittee, the Chair’s Choice Subcommittee, and the Predoctoral Scholar Subcommittee.
Chair: Monsheel Sodhi
Co-Chair: Daniel Mathalon
Suzanne Avery
Ram Bishnoi
J. Raymond DePaulo
Breno Diniz
Yogesh Dwivedi
Brisa Fernandes
Guido Frank
Marie Gaine
Charles Gillespie
John Gilmore
Rodrigo Grassi-Oliveira
Raz Gross
Paul Hamilton
Sarah Kayser
Sahib KhalsaStefan Kloiber
Maju Koola
Tiffany Love
Annmarie MacNamara
Elizabeth Manning
Marta Pecina
Rajamannar Ramasubbu
Hannah Reed
Rodney Samaco
Sudhakar Selvaraj
Kevin Spencer
Emma Sprooten
Jennifer Stevens
Cenk Tek
Marin Veldic
Consuelo Walss-Bass

Women’s Leadership GroupClick here to read more about the SOBP Women’s Leadership Group.
Chairs: Carrie Bearden and Sophia Frangou
Katherine Aitchison
Huda Akil
Victoria Arango
Karen Berman
Hilary Blumberg
Linda Carpenter
Barbara Cornblatt
Melissa DelBello
Naomi Fineberg
Judith Ford
Raquel Gur
Amanda Law
Ellen Leibenluft
Helen Mayberg
Maria Oquendo
Uma Rao
Yvette Sheline
Sarah Short
Blair Simpson
Trisha Suppes
Carol Tamminga
Sophia Vinogradov
Myrna Weissman
Leanne Williams